Wyposażenie pokoju hotelowego
Planując wyjazd do hotelu nam morzem lub w górach, przeważnie nie zaprzątamy sobie głowy takimi drobnostkami, jak wyposażenie pokoju. Przecież nie po to są wakacje, żeby przesiedzieć je w czterech ścianach, nie ważne jak luksusowych! Hotel stanowi coś w rodzaju bazy wypadowej, w której spędzamy przede wszystkim noce – za dnia praktycznie w nim nie przebywamy. Jest przecież tyle do zrobienia: plażowanie, zwiedzanie, animacje, Aquapark, branie udziału w ciekawych animacjach organizowanych w hotelu lub wydarzeniach kulturowych w okolicy. Czy zatem wystarczy, że pokoju będzie łóżko, ewentualnie szafa? Czego mamy prawo wymagać? Od czego zależy wyposażenie?
Standardy hotelowe
Pierwszą podpowiedzią odnośnie do wyposażenia, jakiego możemy oczekiwać, jest standard hotelu, a dokładniej – ilość przyznanych gwiazdek. Więcej gwiazdek to wyższy standard, a wyższy standard to bogatsze wyposażenie.
Najistotniejszy element wnętrza stanowi oczywiście łóżko – nie tylko ze względu na rozmiary, które powodują, że te meble automatycznie dominują nad resztą wyposażenia i przyciągają wzrok gościa już od progu. Przestronne, wygodne i pachnące czystością, zapewni wysoki komfort snu i dobry start w kolejny dzień. W przeciwnym razie… cóż, może przesądzić o zrujnowaniu całego urlopu, trudno bowiem cieszyć się latem po kolejnej nieprzespanej nocy. Dlatego właśnie hotelarze szczególną wagę przykładają do tego, aby zaoferować gościom jak najwygodniejsze łóżka i materace oraz zapewnić świeżą, nieskazitelną pościel.
Rzeczywiście, odpowiednie łóżko to kwintesencja pokoju w hotelu – reszta wyposażenia to tylko dodatki, mające umilić nasz pobyt. Zwykle zwracamy na nie niewielką uwagę, a jednak bez ich szybko okazałoby się, że pokój traci i na atrakcyjności, i na funkcjonalności. Jest to kwestia, którą należy dobrze przemyśleć, każdy z nas może nieco inaczej rozumieć to, co stanowi podstawę wyposażenia, niezbędną do funkcjonowania w pokoju. Dla jednych absolutną koniecznością jest klimatyzacja, zwłaszcza latem nad morzem, kiedy upał potrafi dać się we znaki – inni nie korzystają nawet z telewizora i równie dobrze mogłoby go w ogóle nie być w pokoju. Wybór obiektu, w którym spędzimy rodzinne wakacje, najlepiej rozpocząć właśnie od określenia, jakiego wyposażenia oczekujemy, czyli jakiej klasy obiekty będą spełniały nasze oczekiwania.
Warto też wspomnieć, że ustawa mówi o wymaganym minimum, które należy spełnić, by zaliczyć obiekt do danej kategorii – nie oznacza to, że w hotelach o niższym standardzie nie znajdziemy elementów wyposażenia, typowych dla wyższych kategorii, na przykład telewizorów.
Czy wyposażenie można zabrać?
Mebli raczej nie spakujemy do torby, nikt przy zdrowych zmysłach nie próbowałby zabrać z hotelu szafki czy krzesła. Są jednak takie elementy wyposażenia, które mogą powodować konsternację. jeśli pobyt był udany, a pokój nam odpowiadał, czasami chcemy zabrać ze sobą drobną pamiątkę – wówczas zaczynamy łamać sobie głowę, czy taką pamiątką może być na przykład ręcznik. Jak to jest z tymi zabieranymi z hotelu rzeczami? Czy można? Nie wolno? A może można, lecz nie wypada?
Zasadniczo wszystko to, co znajduje się w pokoju, stanowi własność hotelu i nie może być zabrane przez gościa, gdy ten kończy pobyt. Są jednak pewne rzeczy z definicji jednorazowe: na przykład powitalne zestawy kosmetyczne. Co, czego hotel nie może wykorzystać ponownie, to znaczy udostępnić kolejnym gościom, może zostać zabrane: jeśli więc nie wykorzystaliśmy całego szamponu, możemy go zabrać, hotel i tak musiałby go wyrzucić. Ale już ręczniki i szlafroki nie są jednorazowe i nie powinny znaleźć się w naszym bagażu w czasie pakowania. To samo dotyczy poduszek, lampek, a nawet żarówek czy baterii w pilocie od telewizora.
A czy do połowy zużyty szampon lub inny kosmetyk będzie fajną, miłą pamiątką z pobytu w hotelu All Inclusive? Kwestia gustu… ale z pewnością wybór innych, o wiele ciekawszych pamiątek znajdziemy na recepcji. Mogą to być na przykład niedrogie, przydatne gadżety, towarzyszące nam codziennie: długopisy, kubki albo breloczki z logiem ulubionego hotelu, na widok którego kącik ust każdorazowo uniesie się w górę.
Niepełne wyposażenie
Znajomość standardów pozwoli też zauważyć ewentualny brak w wyposażeniu. Gdy tylko spostrzeżemy, że w pokoju brakuje elementu, który z pewnością powinien się tam znaleźć, nie warto czekać – od razu należy poinformować recepcję. Nie tylko dlatego, że wyposażenie zostanie natychmiastowo uzupełnione. Unikniemy także podejrzeń o zniszczenie lub zabranie brakujących elementów.