Właściwości zdrowotne jodu
Już od zarania dziejów wszyscy powtarzają jak zdrowy jest jod i że warto spędzać rodzinne wakacje nad morzem w celu jego dostarczenia. Czy jednak potrafimy wymienić na co dokładnie ma wpływ w naszym organizmie i czemu znajduje się właśnie w morzu? Na te pytania odpowiada specjalista – lekarz pracujący w nad morzem.
Zacznijmy od tego czym właściwie jest jod. Jod to pierwiastek chemiczny, który rozpuszcza się w solankach – właśnie dlatego rozpuszczone miliony lat temu sole jodowe rozprzestrzeniane są przez morskie fale po dzień dzisiejszy. Im większe fale, tym więcej jodu unosi się w powietrzu. Jod zanika w atmosferze, dlatego ciągle jest go za mało – zarówno w organizmach ludzkich, jak i w glebie. Z tego właśnie powodu rodzinne wakacje nad Bałtykiem zaleca się osobom, które cierpią na jego niedobór, gdyż w miejscowościach nadmorskich stężenie jodu w powietrzu jest kilkakrotnie wyższe niż w pozostałych częściach kraju.
Jakie korzyści dla zdrowia przynosi nam jod? Przede wszystkim jest niezbędny do udzielania hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Hormony te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, która z kolei reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie –pracę mięśni, nerek, serca, mózgu, przysadki mózgowej, kładu nerwowego i wiele innych. Dbają one także o wzrost i oddychanie komórek w organizmie, wytwarzanie energii a także pozwalają utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała.
Niedobór jodu w organizmie prowadzi do niedoczynności tarczycy, która z kolei przyczynić się może do powiększenia gruczołu tarczycy i powstania wola. Niedoczynność tarczycy jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, która może spowodować psychiczne i fizyczne opóźnienie rozwoju, dlatego tak niebezpieczny jest niedobór jodu u kobiet w ciąży – może prowadzić do przedwczesnego porodu a nawet poronienia.
Dla osób cierpiących na niedobór jodu zaleca się turnusy rehabilitacyjne nad morzem w celu dostarczenia do organizmu tego niezbędnego składnika. Innym źródłem jodu są ryby, skorupiaki, mięczaki, a także mleko i jego przetwory, jaja, brokuły i orzechy laskowe.